Середа, 24.04.2024, 11:15
Вітаю Вас Гість | RSS

КЗ "Нікольська публічна бібліотека"

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 48
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Нікольська публічна бібліотека 2020

Нікольська ЦРБ 2020

«Трагедія незнищенної волі»

Шановні користувачі!

Пропонує Вам інформаційний огляд  «Трагедія незнищенної волі» до Дня пам’яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні.

Метою нашої праці є — надати Вам можливість ознайомитись з добіркою книг на  тему Голодомору 30-х років із фондів Нікольської районної бібліотеки для дорослих.

У кожного народу є свої темні сторінки історії - війни, революції та інші події, ставлення до яких часом буває неоднозначним і може змінюватися залежно від епохи та ідеології. Саме до таких явищ належить Голодомор 1932-1933 років в Україні.

Особливо велику працю щодо розкриття історії голодомору 1932–1933 рр. в Україні проведено впродовж останніх років. Під керівництвом Українського інституту національної пам’яті у 2008 році створено Національну книгу пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні, яка складається із загальнонаціонального та 18 регіональних томів, підготовлених у областях України, що постраждали від голодомору 1932–1933 років. У мартирологах зафіксовано понад 880 тис. імен людей, що померли в Україні під час цієї трагедії.

Література по темі

Барка В. К. Жовтий князь: Роман / Очерет, Василь Костянтинович; Передмова М.Жулинського. - К.: Дніпро, 1991. - 266 с.

Твір Василя Барки - представника української діаспори у США - написаний у 1958-1961 роках. Він також став одним із перших у світовій літературі професійним прозовим твором, присвяченим Голодомору 1932-1933 років.

Роман є лiтописом сiмейного життя родини Катранникiв. Хоча в його основі - власні спогади автора, який у молодості опинився на межі голодної смерті. Їх він виношував 25 років - записувати свідчення очевидців і свої власні почав у 1943 році, перебуваючи у таборі для переселених людей, а обробляти - вже у Нью-Йорку, у 1950-му.

Книга здобула схвальні відгуки на Заході. Французька газета "Ле Монд" у 1967 році визнала її "найкращим твором у повоєнній Європі на одну з найважчих тем".

За цим романом Олесь Янчук у 1991 році на Київській кіностудії створив фільм "Голод-33".

Веселова О. М. Голодомор в Україні, 1921-1923, 1932-1933, 1946-1947: Злочини проти народу / Веселова, Олександра Михайлівна, Марочко, Василь Іванович, Мовчан, Ольга Миколаївна. - 2-ге вид., допов. - К. - Нью-Йорк : Вид-во М.П.Коць, 2000. - 274 с.

Людомор в Україні, спричинений насильницькою, форсованою колективізацією, здійснюваною за директивами Й.Сталіна через партійно-державні постанови ЦК ВКП(б) та Раднаркому СРСР, вертикаль влади, якій населення України не бажало підкорятися, розкуркулювання з виселенням сімей трударів-хліборобів до Сибіру, конфіскаційні хлібозаготівлі, вилучення у селян під час подвірних обшуків усіх продуктів харчування, вивезення зерна з України - все це своїм результатом мало вимирання хліборобських сімей, сіл, хуторів... Голод було спровоковано, щоб учинити масове винищення кращих сил українського народу, тримати його в страхові й покорі. За даними різних дослідників, масовий голодомор поглинув від 5,5 до 9 млн людей.

Воля О. Мор: Книга буття України / Воля, Олесь; Худож. С.Білай. - К.: Дорога Правди, 1993. - 432 с. 

Це книга-памятник. Книга-сповідь. Книга реквієм по убієних голодною насильницькою смертю наших співвітчизниках у 1932-1933 роках тепер уже минулого століття. В книзі, як цілком слушно зазначено, нема жодного слова вимислу, і кожна розповідь, смерть, благання до Бога, останній зойк і волання вмираючого - правдиві, названі поіменно жертви і їхні кати, збережені назви тюрем і катівень, міст і сіл, хуторів, кутків і вулиць, річок і яруг, складений покажчик географічних назв.

Голод-геноцид 1933 року в Україні: Історико-політологічний аналіз соціально-демографічних та морально-психологічних наслідків; Міжнарода науково-теоретична конференція, Київ, 28 листопада.1998р.; Матеріали / Рекол.: С.Кульчицький та ін. - К. - Нью-Йорк : Вид-во М.П.Коць, 2000. - 536 с.

Гудима А. Д. Кара без вини: Роман / Гудима, Андрій Дмитрович; Худож. Ю.В.Кузнєцова; Під ред. І.І.Оржеховської. - К. : Урожай, 1993. - 288 с.

У романі автор звертається до жахливих подій, що внаслідок безглуздої сталінської тоталітарної політики мали місце в Україні у 1932-1933 роках. Далеко від жвавих шляхів та людських міст розкинулося невелике село Слобода, проте голод безжалісним потоптом пройшовся і по ньому.

Гуцало Є. П. Сльози божої матері: Повісті / Гуцало, Євген Пилипович ; Під ред. Н.О.Паняєвої. - К.: Молодь, 1990. - 264 с.

Ніби спокійно, у гараздах плине сільське життя. Буденна праця осявається святами, весіллями, хрестинами. Але ж якась сила отверзає вуста старенькій, котра мовчала всі повоєнні роки,— і страшна правда злітає з тих вуст... Про це — повість «Прокляття». Гострою конфліктністю і психологізмом позначені твори відомого сучасного українського письменника. В центрі уваги автора — життя людей у важкі часи української історії.

Даниленко В. М. Сталінізм на Україні: 20-30-ті роки / Даниленко, Віктор Михайлович, Касьянов, Георгій Володимирович, Кульчицький, Станіслав Владиславович; Під ред. С.О.Васильченко. - К.: Либідь, 1991. - 344 с

Загребельний П. А. Тисячолітній Миколай: Роман / Загребельний, Павло Архипович ; Під ред. Т.П.Гуменюк. - К.: Фірма "Довіра", 1994. - 636 с.

У цьому творі умовна, майже фантастична конструкція – всі події відбуваються з однією людиною, яка живе тисячу років. Роман охоплює величезний відтинок історії – з часів Володимира і до перебудови. Головний герой стає свідком і учасником подій часів Богдана Хмельницького, після Переяславської ради, переживає голод 33-го. Далі – війна, події в Західній Німеччині, повернення героя додому і його життя в мирний час. Паралельний сюжет – про брата головного героя, який несподівано зробив карколомну кар’єру і став одним з керівників республіки. Почалося все з того, що в шкільному драмгуртку він виконував роль Леніна у п’єсі Корнійчука "Правда"...

Збанацький Ю. О. Ошукана віра: Невигадані оповідання, збережені в пам'яті Каленика Стратоновича Переплигнигопченка, учителя сільської школи / Збанацький, Юрій Оліферович ; Худож. С.Цилов; Під ред. П.Л.Швеця. - К.: Радянський письменник, 1989. - 333 с.

Колективізація і голод на Україні 1929-1933 рр.: Збірник документів і матеріалів / Упоряд., передм. та коментарі Г.М.Михайличенка, Є.П.Шаталіної; Під ред. С.В.Кульчицького. - К. : Наукова думка, 1992. - 736 с.

Конквест Р. Жнива скорботи: Радянська колективізація і голодомор / Конквест, Роберт ; Під ред. С.Головко. - К.: Либідь, 1993. - 384 с.

В оригіналі The Harvest of Sorrow: Soviet Collectivization and the Terror-Famine британського дипломата, історика та літератора Роберта Конквеста вийшла 1986-го року. У той час навіть на Заході не завжди визнавали факт Голодомору, а тим паче голод як спосіб терору і винищення населення. У підсумку праця стала одним із найґрунтовніших досліджень на цю тему. Перший переклад українською мовою з'явився у 1993 році і вийшов у видавництві "Либідь".

Самчук Улас. Марія.- К., 2003.- 416 с.

"Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933", - посвята, якою Улас Самчук почав свій роман - перший художній твій про події Голодомору. Його автор, живучи у Чехословаччині, написав ще у 1933 році, одразу після описаних у книзі подій. У 1934-му твір видали у Львові, однак потрапити до читача в Україні йому було дуже складно. У наступні роки його видавали у різних країнах світу, зокрема в Аргентині - у 1952-му. В Україні ж він офіційно вийшов лише після відновлення незалежності. У романі-хроніці описана трагедія України після 1971-го року - через трагедію однієї жінки. Його вважають одним з найкращих творів про історію українського народу у ХХ столітті.


Революція Гідності – доля народу

Інформаційна довідка

Боротьба українських громадян за свої права, яка одержала назву "Євромайдан", а згодом Революція Гідності, була наймасштабнішою подією в новітній історії України і логічним продовженням обстоювання прав людини та громадянина.

21 листопада 2013 року півтори тисячі людей вийшли на площу в знак протесту проти того, що президент Віктор Янукович відмовився підписувати документ, до якого держава йшла роками: угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Вночі 30 листопада на вулиці продовжували залишатися кілька сотень активістів, переважно студентів. Їх жорстоко розігнала поліція, в відповідь на що 1 грудня в центр Києва з’їхалися сотні тисяч людей.

Євроінтеграційні гасла дали безперервному мітингу назву Євромайдан. Перетворившись на проект повного оновлення державної системи, він отримав назву Революція гідності. Люди вимагали покарати винних у погромі мітингарів.

Після жорстокого побиття молоді спецпідрозділами силовиків на головній площі Києва – майдані Незалежності, протестний рух перетворився на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму, корупції та порушенням прав людини.

Кампанії солідарності та підтримки українських мітингарів пройшли у понад 20 країнах. Найбільші відбулися у різних містах Канади, США, Німеччини, Польщі, Великобританії, Італії та Франції. Місцеві активісти влаштовували акції протесту в Австрії, Австралії, Бельгії, Грузії, Естонії, Іспанії, Португалії, Литві, Норвегії, Швеції, Чехії та багатьох інших країнах світу.

На 61-ий день Майдану на місці протестів застрелено перших двох активістів. На той час уже було двоє загиблих за межами місць протистояння. Ще рівно місяць влада намагатиметься зачистити центр міста від протестувальників. Офіційно встановлено 107 жертв Революції гідності. Більшість героїв "Небесної сотні” померли від вогнепальних поранень 20 лютого 2014 року. 

Першопочатково у списку Небесної Сотні було 108 осіб. 2015 року слідством і вироком суду цифру уточнено. Встановлено, що загибель одного з зарахованих до сотні – В'ячеслава Ворони – сталася внаслідок подій, не пов'язаних із Майданом. 

Цей Майдан став епіцентром кардинальних змін у країні. А зважаючи на її географічне розташування та зовнішні політичні процеси, можливо, й у регіоні. Він запустив процес не лише трансформації політичної сцени, а й соціальних і культурних перетворень. Наслідки цього вибуху гніву та сплеску гідності, що вивільнили колосальну суспільну енергію, даватимуться взнаки не одне десятиліття як у геополітичному вимірі, так і у внутрішніх соціально-політичних відносинах.

Вихід людей на вулиці в листопаді 2013 року після відмови уряду підписати угоду про асоціацію з Європейським Союзом більшість експертів визначають як цивілізаційний вибір. Продовження громадських протестів і самоорганізація суспільства у відповідь на тиск із боку держави та єднання громадян для захисту України від військової агресії на сході свідчать про надзвичайну важливість цього вибору. Багато членів імпровізованих охоронних груп "Самооборони Майдану” зголосилися добровольцями, коли після Майдану Росія зазіхнула на українські території. Деякі сотні централізовано влились у Збройні сили України. "Канцелярська сотня” почала зі складання докупи понищених документів із резиденції екс-президента, а зараз заради гласності й нагляду оцифровує мільйони декларацій чиновників. Гурт кінорежисерів Babylon`13 - зняли понад півтори сотні спершу короткометражних, а згодом і повноформатних, документальних фільмів. Тепер фіксують життя постмайданної країни. В розгар революції витало розуміння історичної ваги подій. Відразу дві ініціативи зловили в майданівському повітрі розуміння, що треба збирати артефакти для нащадків. Називалися вони "Музей Свободи” та "Музей Майдану”. Їхня спільна робота вилилась у створення Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності.

Революція Гідності стала трансформаційним, героїчним  і драматичним феноменом для України. Український народ довів свою відданість свободі, свою гідність, заплативши однак за такі цінності найвищу ціну – життям 107 учасників акції протесту, Героїв України, названих Небесною Сотнею.

Революція Гідності відкрила вікно можливостей для якнайважливіших змін в Україні – процесу декомунізації, розвитку громадянського суспільства, що потужно заявило про себе  на Майдані у вигляді численних громадських ініціатив і волонтерського руху на розбудову війська і захист держави, подальших процесів трансформації посттоталітарного суспільства в демократичне.  



День захисника України!

 

       14 жовтня українці святкують одразу три свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України. Усі ці свята дуже взаємопов’язані й виникали послідовно.

        Насправді – небагато в нас таких важливих дат, як день тих, чия професія – Батьківщину захищати. Це свято – насамперед вияв любові до тих, хто у кровопролитних битвах захищав нашу Батьківщину, відстоював свободу і незалежність в ім’я майбутнього. 

      Тож на Покрову українці згадають не лише козацький подвиг, а й усіх, хто покликаний захищати свою Батьківщину.

      

      День Покрови обрали не даремно. Традиційно саме в це православне свято українці вшановували та славили воїнів-захисників. І така традиція бере початок ще з часів Київської Русі. Для козаків Покрова була заступницею. Оберігає Пресвята Богородиця й нинішніх воїнів. Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Тому велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи присвячувалися цьому святу. Церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня одним з найважливіших днів для козаків – тоді вони проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана. У 20 столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія. Саме тому днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови.

     

     14 жовтня не буде звичайним «червоним» днем у календарі. Це - одне з найбільших державних свят. Свято нескорених. Бо попри всі негаразди дух українського народу не вдається зламати жодному з ворогів. Сила дня захисника України в тому, аби цей день став святом нескорених для кожного.

      Щиро вітаємо Вас зі святом сили, мужності, доблесті і честі. У день захисників України від усієї душі бажаємо Вам сили і твердості духу, енергії та оптимізму, благополуччя та надійного тилу в родині. Нехай і в мирний час у Вашому житті знаходиться місце для шляхетних вчинків і подвигів, сміливості і красивих перемог!

 

 




Україна – країна нескорених

14 жовтня, згідно з Указом Президента України, щорічно відзначається День захисника України.

Це свято не тільки сучасних воїнів, а й суспільства в цілому. Адже 14 жовтня - велике християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, здавна відомої духовної заступниці українського козацтва, представники якого уособлюють в собі патріотизм та відвагу, виступаючи захисниками рідного краю.

Нікольська районна бібліотека для дорослих з нагоди свята провела для учнів 10Б класу гімназії «Софія» презентацію книжкової виставки «Україна – країна нескорених».

В експозиції виставки представлено книги, матеріали періодичних видань та публікації з питань історії і сьогодення українських військових традицій; вшанування бойового подвигу, звитяги, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу



Козацький дух непереможний

13 жовтня 2020 року Нікольська районна бібліотека для дорослих, в рамках клубу «Кмітливі та допитливі», з учнями 9Б класу гімназії «Софія» провела ігровий майданчик «Козацький дух непереможний», присвячений Дню українського козацтва.

Мета заходу: розширення знань учнів про визначний період з історії нашої країни - добу українського козацтва, прищеплення інтересу до героїчного минулого Запорізької Січі та виховання почуття патріотизму, національної гідності, формування любові до Батьківщини.

Під час пізнавально-розважальної гри учні дізнались, як зародилась Січ, як козаки боронили рідну землю, як здійснювали героїчні походи і подвиги.

Програмою майданчика було передбачено: розгадування вікторин, ребусів та кросвордів; ігрові конкурсні завдання на спритність, влучність, швидкість, кмітливість.

Захід пройшов цікаво та змістовно.






Форма входу
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Block title
Block content
Друзі сайту