Середа, 22.01.2025, 07:42
Вітаю Вас Гість | RSS

КЗ "Нікольська публічна бібліотека"

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 48
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія бібліотек


 

Нікольській районній бібліотеці – 85!

 

      27 вересня 2017 року з нагоди 85-річчя Нікольської центральної районної бібліотеки в районному будинку культури відбувся святковий вечір-концерт «У книзі відкриваємо світ».

            85  років… Це вік поважний, але досить ще молодий. Коли цього віку досягає людина, це більша частина життя позаду. Коли ж такий ювілей відзначає бібліотека, це – час підведення підсумків і час роздумів про майбутнє.  

            На урочисту подію   прийшли представники місцевої влади, колеги, ветерани бібліотечної справи, читачі та друзі бібліотеки.

            З привітальними словами виступили В.В. Завгородній, голова Нікольської райдержадміністрації і В.М. Митько, голова Нікольської районної ради. Вони наголосили  про важливість районної бібліотеки в культурному житті регіону,  про її участь в різноманітних культурних заходах. Побажали нових творчих звершень та заслуженого визнання бібліотечної праці. Директору Нікольської ЦБС І.Ю. Повєткіній вручили  Подяку і квіти  за багаторічну сумлінну працю, особистий внесок у розвиток бібліотечної справи та з нагоди 85 – річчя Нікольської центральної районної бібліотеки.

            Ювіляри прийняли вітання від: О.Ю. Мендрина, голови Нікольської селищної ради; В.В. Швечикової, директора КЗ «Нікольська гімназія «Софія»; В.М. Темір, директора КЗ «Малоянісольська ЗОШ»; від Республіканської сільської громади в особі директора Республіканської ЗОШ В.М. Голояда, заступника директора  Республіканської ЗОШ  І.В. Гальперіної, Л.М. Дригози, завідуючої Республіканською сільською бібліотекою і В.О. Дорохольської, голови ветеранської організації,  соціального партнеру бібліотеки.

            Теплі привітання звучали від М.П. Галікбарової, начальника відділу культури та туризму Нікольської РДА і колег – працівників культури.

Ведучі заходу  С. Липович та Л. Вільчевська, ознайомили присутніх про розвиток районної  книгозбірні з часу її створення і до сьогодення, простежили шлях перетворення  від земської бібліотеки  в сучасний  інформаційно-культурний центр.

            Підсумувавши здобутки діяльності районної бібліотеки, директор Нікольської  ЦБС  І.Ю. Повєткіна подякувала всім, хто опікується культурою району, всіляко допомагає та надає підтримку бібліотечним  установам у комп’ютеризації  бібліотек системи:   О.Ю. Мендрину, голові Нікольської  селищної ради; Є. Ф. Бахчисарай, голові Малоянисольської сільської ради; О. В. Мадіній, голові Касянівської сільської ради; С.Л. Аксьонову, голові Республіканської  сільської ради; І. С.  Ченгаловій, голові Зорянської сільської ради; Н. А. Рибкіній, голові Кальчицької сільської ради; С.Л. Безлюдному, голові Новокраснівської сільської ради.

Та зауважила, що  найважливішу роль в діяльності бібліотек відіграють її працівники – справжні професіонали пошуку інформації. Бібліотекарі у нас з міцним характером, але гнучкі;  серйозні, але з почуттям гумору; дружелюбні, але вміють тримати дистанцію;  віддані справі, але не втрачають голову від успіхів;  мрійливі, але вольові;  готові ризикувати, але здатні прорахувати все наперед. Саме вони втілюють ідеї у свою повсякденну роботу.  Це:  Зирянова Любов Павлівна – провідний методист ЦБС; Тупчієнко Наталя Василівна – провідний бібліограф ЦБС;  Ширікова Ірина Анатоліївна – бібліотекар І кат. ВК та ОЛ ЦРБ; Зубова Надія Вікторівна – завідуюча відділом обслуговування ЦРБ; Єрмакова Наталя Степанівна – провідний бібліотекар відділу обслуговування ЦРБ; Глухова Наталя Володимирівна – провідний бібліотекар відділу обслуговування ЦРБ.

Ірина Юріївна сердечно привітала бібліотекарів району з Всеукраїнським днем бібліотек і 85-річним ювілеєм Нікольської районної бібліотеки, побажала  міцного здоров’я й достатку, процвітання, натхнення та плідних звершень у праці в ім’я розквіту Нікольської громади.

Присутні під час вечора зарядились бадьорістю та енергійністю від танцювальних номерів  вихованців дитячого садка «Ромашка», (музичний керівник Л.М. Цион), учнів 2-а класу Нікольської ЗОШ №1, (класний керівник М.Г. Луженцова), танцювального колективу гімназії «Софія» «Максимум успеха» (керівник Н. Швадченко), школи класичного та сучасного танцю «Аллегро» (керівник О. Мірошниченко).

 Всі, без винятку, були зачаровані піснями випускниці ДМШ ім. Д. Патричі Вероніки Бондар та учениці ДМШ  Аміни Шашман  (вчитель Л.Папуш), а також,  піснями у виконанні вокалістів студії сольного співу «Легенда», (керівник  В.Вакула)  В. Вакули,  Л. Вільчевської і  Н. Зливки .

Об'єднати читачів у групи для спілкування, обміну досвідом, поширення знань, розвитку творчих здібностей допомагають бібліотечні клуби по інтересам, які працюють у бібліотеках.

Учасники клубу «Юні друзі книги» (керівник О.В. Заровна.) Нікольської районної бібліотеки для дітей та учасники клубу «Кмітливі та допитливі» (керівник Н.С. Єрмакова) Нікольської районної бібліотеки для дорослих порадували цікавими сценками з бібліотечного життя.

Учасниця літературно-поетичного об’єднання «Калець» (керівник Н.В. Тупчієнко)  Світлана Степанівна Мар’єта  привітала ювілярів власними теплими поетичними строками.

Прослухали    гумореску  П.Глазового «Кумів реактор» у виконанні В. Соколової, учасниці бібліотечного жіночого клубу «Берегиня» (керівник  Н.В. Зубова).  

            Не обійшлося свято без вшанування кращих читачів бібліотеки. Серед них з повагою були названі:  Н.Й.Мануша, С.В. Хороших, В.Д. Бойко, М.Г. Каплієнко, Ф.С. Шалте, Л.І. Рукавіцина, В.Г.Новіков, Т.І.Киркіна, Т.С.Федорова, родина  Скринник. Зі словами подяки від читачів виступили Н. Хрустальова,  В.В. Єрьоменко. Вони побажали бібліотеці довгих років життя та  подальшого процвітання і успіхів. Кожний учасник заходу отримав подарунок від бібліотеки  з нагоди  85-річного ювілею.

Святковий вечір супроводжувався показом фото-слайдів з творчої біографії районної бібліотеки.  

          Зараз, озираючись на пройдений шлях  підготовки святкувань, з вдячністю згадуємо міцну руку підтримки начальника відділу культури М.П.Галікбарової, дружню допомогу працівників Нікольського РБК і музичної школи імені Д. Патричі, Нікольської гімназії «Софія»  і  ЗОШ №1, дитячого садочку «Ромашка» та читацького активу бібліотеки. Завдяки їм урочистий вечір «У книзі відкриваємо світ» відбувся. 

Колектив Нікольської центральної районної бібліотеки щиро дякує всім, хто завітав до святкової зали, за теплі вітання та подарунки!

Ніколи не забувайте дорогу в наш книжковий храм, де ми завжди Вам раді і чекаємо на Вас!

                  


Історія Нікольської ЦБС

 Історія Володарської централізованої бібліотечної системи починалася з початку ХХ століття, коли на території с. Нікольського, заснованого задунайськими козаками у 1831 році як хутір Гладкий, виникла земська бібліотека. Одним із засновників її був директор школи Іван Спиридонович Аттаринов. В бібліотеці було лише 638 книг і 90 читачів, тоді як населення с. Нікольського складало приблизно 3,5 тисячі чоловік.  

   Володарська центральна районна бібліотека, як головний структурний підрозділ Володарської ЦБС, належить до найбільших культурних осередків району ось уже 80 років поспіль. Першою завідувачкою райбібліотеки була Марія Родіонівна Журавльова. На момент присвоєння бібліотеці статусу «районна», а це було у 1932 році, працювала у бібліотеці Антонова (ініціали невідомі), а також дружина секретаря райкому комсомолу Кацова Анатолія Давидовича – Міля Іванівна. З 1933 по 1947 рік з перервою, яка прийшлася на роки окупації села Володарське, у районній бібліотеці працювала Капуста Поліна Павлівна. Коли село Володарське окупували фашисти, бібліотека була розграбована і спалена. Після звільнення Володарського у вересні 1943 року фонд збирали по крихтам. Дехто дарував свої книжки. Книжковий фонд був нечисленний і бідний ідеологічно, тому велику допомогу в комплектуванні і поповненні книжкового фонду здійснювали партійні організації колгоспів, шкіл, підприємств.

   Тяжіння до книг та періодики було великим. Бібліотеки працювали у тісному контакті з парторганізаціями; в кожному польовому стані, тракторній бригаді комплектувалися бібліотечки-пересувки, які виконували велику роботу у наданні знань і вихованні населення. Чітко виконувався наказ керівних органів: довести бібліотечну книжку до кожного двору.

   У 1951 році на базі фонду районної бібліотеки організували районну дитячу бібліотеку. Однією із співробітників бібліотеки була Ковальова Ганна Федорівна. Читачів-дітей було небагато, всього 250. Довгий час з 1971 по 1997 рік керувала районною бібліотекою для дітей Грошева Парасковія Федорівна. Велика робота проводилася з популяризації дитячої книжки. Готувалися ранки, читацькі конференції, диспути, усні журнали з 4-5 сторінок. Тематика цих заходів була переважно патріотична, історична та атеїстична. Щоб максимально наблизити книгу до дитини, дитяча бібліотека працювала у суботу і неділю. Районна бібліотека для дітей надавала велику допомогу сільським та шкільним бібліотекам. Підсумком цієї діяльності було стовідсоткове охоплення читанням дітей району. Без перебільшення можна констатувати, що за керівництва П.Ф. Грошевої районна бібліотека для дітей досягла свого найбільшого розквіту.

   У 1977 році згідно з рішенням виконкому Володарської районної ради № 199 від 15 липня «Про централізацію державних масових бібліотек» з 1 січня 1978 року на території району відбулася централізація бібліотечної мережі. Вона об’єднала 19 сільських та 2 районні бібліотеки. Централізація дала змогу створити бібліотеку нового типу, покращити якість обслуговування читачів шляхом більш повного і оперативного використання книжкових багатств району. Районна бібліотека набула функцій методичного центру для всіх бібліотек району: сільських, шкільних, профспілкових, інших систем і відомств. В ній були зосереджені основні матеріальні цінності, а також високоосвічені кадри, які всі свої знання і досвід поклали на розбудову бібліотечної справи у районі.

   Першим директором Володарської ЦБС майже 20 років, до 1982 року, була Кунак Ніна Євграфіївна. Саме їй належить заслуга отримання районною бібліотекою теперішнього приміщення, яке було добудоване до Будинку Рад у 1964 році спеціально для бібліотеки.

   Володарська районна централізована бібліотечна система сьогодні – це 2 районні та 13 сільських бібліотек – культурних, освітніх та інформаційних осередків району. Бібліотечний фонд Володарської ЦБС налічує 212,6 примірників. Кількість щорічно придбаних книжок невелика, але з кожним роком збільшується. Кількість обслугованих користувачів близько 11 тис. чоловік. Відродження читання як духовної потреби людини є пріоритетним напрямком роботи бібліотек. Цей напрямок тісно пов’язаний з практикою розбудови української держави, відродження її культури, традицій, мови, збереження історичної пам’яті народів нашого району, вихованням екологічної, правової культури, любові до рідної землі. У Кременівській, Касянівській, Кальчицькій, Труженській сільських бібліотеках-філіях основний напрямком роботи – сприяння відродженню грецької культури; у Республіканській та Зорянській сільських бібліотеках-філіях – національне відродження; естетичне вихованню та дитяча творчість – напрямок Бойовської, Тополинської та Новокраснівської бібліотек. Центром екологічної культури є Федорівська сільська бібліотека-філія; Малоянісольська бібліотека-музей ім. Г. Костоправа – центр краєзнавчої діяльності.

   Важливим напрямком бібліотечної діяльності є краєзнавче бібліографічне інформування. Потенційним споживачам – населенню району – надавались матеріали, зібрані по підсумках пошукової роботи над різноманітними джерелами інформації. Прикладами таких посібників є біобібліографічний покажчик з циклу «Особистості. Видатні люди Володарського району» - «Краєзнавці Володарського району», «Герої Радянського Союзу та Соціалістичної Праці – наші земляки» та «Почесний громадянин Володарського району Леонід Миколайович Мінаєв». Для широкого загалу були також підготовані та випущені бібліографічні посібники: путівник «Пам’ятники і пам'ятні місця Володарського району», «Федір Шебаніц: вірші, що співаються» (серія «Поети Володарщини»), два випуски літопису народної пам'яті «Пам'ять втрачених сіл» тощо.

  Одним із пріоритетів Володарської ЦБС є здійснення соціальної та гуманістичної функції бібліотек. Такі якості, як милосердя, співчуття – найважливіші прояви моральності. Тому завдання бібліотекарів – згадати про тих літніх, хворих, самотніх людей, які проживають поряд з нами, допомогти їм, не залишати наодинці зі своїми бідами і, звичайно, донести до них книгу. Але також важливо перетворити монологи в діалоги, в дружні розмови людей різних поколінь. У рамках районного ветеранського клубу «Надежда», проведені деякі заходи у районній бібліотеці: літературна композиція «Сину мій…», бесіда-роздум «Вони захищали наше майбутнє»; година історичної пам’яті «Безсмертя молодогвардійців», бібліографічний огляд «Трагічні сторінки історії» до Дня пам’яті 22 червня, літературно-музична композиція «Что в имени твоем?..» зустріч з ветераном І.Є. Гладким «Пам’ять незабутня…», літературно-музична вітальня «Нічого, крім мелодії і слова…» - до річниць Д. Луценка та О. Білаша тощо. Обслуговуючи цю категорію читачів (майже 20% у структурі читацького контингенту), бібліотекарі віддають перевагу індивідуальному підходу. Під час бесід виявляються основні дозвіллєві та інформаційні потреби цієї категорії читачів, серед яких найбільш важливими є питання пенсійного забезпечення, соціального захисту та надання пільг, отримання соціально-побутових, комунальних, правових, медичних послуг.

   Значна увага приділяється організації вільного часу читачів. Багато наших селян володіють народними ремеслами. Книгозбірні постійно влаштовують виставки творчих робіт, зокрема, «Вишиванки мої, вишиванки» у Володарській районній бібліотеці, «Чудові рук людських творіння» - у Новокраснівській сільській бібліотеці, «Рукам – робота, душі – радість» - у Малоянісольській сільській бібліотеці тощо.

   В центрі уваги бібліотек Володарського району є молодь. У роботі з молодим поколінням дуже важливо вчасно вплинути, надати підтримку, захистити інтереси, спрямувати у правильному напрямку. Ефективність роботи підтверджується такими показниками, як збільшення кількості користувачів юнацького віку у бібліотеках, участі читачів у заходах і конкурсах. За підсумками Всеукраїнського конкурсу «Легенди рідного краю» у 2008 році переможцем від Донецької області стала учениця 9 класу Володарської ЗОШ №1 Агджа Кристина. . У 2009 році переможцем обласного етапу конкурсу творчих робіт «Я – патріот!» були читачі Володарської ЦБС Лежайська Анастасія (с. Володарське) та Галалу Ірина (с. Малоянісоль). Переможцем обласного конкурсу дитячої творчості «В Країні сонячних зайчиків» стала учениця 3 класу Володарської ЗОШ №3 Полуботко Вікторія.

   Прагненню молоді до спілкування і творчості сприяють клуби за інтересами. Метою літературно-поетичного об’єднання «Калець»Володарської ЦРБ є залучення дітей і молоді до художнього слова, літературної творчості. Бібліотека завжди підтримувала творчі обдарування. У 2009 році у рамках літературно-поетичного об’єднання «Калець» пройшов конкурс «Нові імена», який надав можливість юним заявити про свій талант. В ньому прийняли участь більш як 30 талановитих людей нашого району.

   Ведеться робота по формуванню бібліотечного фонду для молоді, що навчається. Придбано і щорічно поповнюється фонд літератури навчального характеру, серед них такі популярні видання: «Держава і право України», «Культурологія», «Логіка», «Основи психології», «Основи менеджменту», «Всесвітня історія» та ін. Враховуючи запити юнацтва на газети і журнали, бібліотечна система передплачує 17 назв періодики, зокрема: журнали «Український історичний журнал», «Право України», газети «Публика», «Комсомольская правда в Украине» та інші.

   Завдяки «Програмі автоматизації районних бібліотек Донецької області на 2008 рік» були придбані і підключені до Інтернету два комп’ютери у Володарській ЦРБ. Відкриття безоплатного Інтернету, хоч і не на тривалий час, стало значною подією для користувачів бібліотеки. Та й фахівці ЦРБ одержали змогу вільного доступу до світових інформаційних ресурсів з метою задоволення різноманітних запитів читачів, особливо молоді. До бібліотеки прийшло нове покоління комп’ютерно-грамотних і обізнаних з Інтернетом користувачів, але багато і таких, хто вперше стикається з можливістю самому «зазирнути» в мережу. Роль бібліотекаря тут, як консультанта, інформаційного посередника між користувачем і різноманітними базами даних, набула великого значення. Постійно проводиться пошук інформації з літературознавства, українознавства, філософії, економіки, історії і, особливо, з тих тем, які не представлені у фонді на паперових носіях.

   Бібліотечні працівники району всіляко сприяють створенню та діяльності читацьких об’єднань при бібліотеках. В районній бібліотеці крім літературно-поетичного об’єднання «Калець» (відповідальна – провідний бібліотекар читальної зали Тупчієнко Н.В.) працює ще й юнацький клуб «Кмітливим та допитливим». З метою прищеплення любові до книги та знання у дітей, розвитку їх інтересів та здібностей у Володарській районній бібліотеці для дітей працює клуб «ЮДК - Юні друзі книги» (відповідальна – бібліотекар Заровна О.В.); з 2008 року у бібліотеці почав свою діяльність клуб духовного спілкування «Янголятко» для учнів 1-6 класів (керівник – бібліотекар Мар’єта О.М.); у Кременівській сільській бібліотеці був створений «Клуб любителей сказок» (керівник клубу – зав. бібліотекою Мадіна М.М.). Робота клубу «Пошук» при Малоянісольській сільській бібліотеці (керівник клубу зав. бібліотекою Чертил Є.І.)– це діяльність із збирання документів та свідчень про рідний край, їх популяризація, створення картотек, альбомів краєзнавчих матеріалів, наповнення експонатами музею у бібліотеці тощо. Оскільки село Малоянісоль – грецьке поселення, значна увага приділяється відродженню і популяризації культури греків Приазов’я. Клуби за інтересами підтримують постійний зв’язок зі школами в популяризації літератури серед школярів; юнаки залучають своїх однолітків до участі у заходах, які організовують бібліотеки.

   Економічна нестабільність поставила бібліотеки перед проблемою виживання, що вимагає від бібліотечних працівників активізувати пошук джерел отримання додаткових коштів. Систему залучення позабюджетних джерел фінансування бібліотека розвиває в декількох напрямках: участь у конкурсах проектів та грантів різних благодійних фондів, у конкурсах міні-проектів місцевого розвитку, започаткованого Донецькою облрадою, звернення до органів влади, сільських рад, пошук спонсорів, меценатів серед державних і приватних підприємств, співпраця з громадськими, освітніми, релігійними організаціями, місцевою газетою, організація в бібліотеках благодійних акцій, надання читачам платних послуг тощо. Так, кожного року Компартія України передплачує бібліотекам газети «Коммунист», «Рабочая газета», «Киевский вестник»; Федерація грецьких товариств України передплачує газету «Эллины Украины», приватний підприємець Гаврил-Оглу Ф.І. кожного року – періодичні видання для Федорівської сільської бібліотеки, Грушевий В.М. – для Бойовської сільської бібліотеки. Малоянісольська сільська рада передала бібліотекам району книги наших земляків-краєзнавців Є. Аніміци і Л. Антонової «Малоянисоль: история, люди, судьбы…(1780 – 2010)» про історію села Малий Янісоль. Володарська районна бібліотека та деякі сільські бібліотеки організували платні послуги, зокрема, користування комп’ютером та вихід в Інтернет, видача складних бібліографічних довідок тощо. На отримані кошти бібліотеки мають змогу придбати сучасні книги.

   Особливу увагу бібліотекарі Володарської ЦБС приділяють залученню нових користувачів до бібліотеки. Проводяться місячники пропаганди бібліотеки, акції, екскурсії: «Зазирніть до книгозбірні», «Бібліотека – храм наук», «Бібліотека – центр спілкування і духовності», Дні бібліотек та Дні відкритих дверей. Організація інформаційних зон, куточків, оформлення книжкових виставок, путівників, буклетів забезпечили комфортність та затишок у бібліотеках. Круглий стіл «Читання як умова розвитку особистості: погляд бібліотекаря, педагога, письменника, видавця…»був проведений у 2010 році з метою привернення уваги громади Володарського району до проблем читання дітей та молоді, створення передумов для формування районної програми молодіжного читання. У заході приймали участь сільські та шкільні бібліотекарі, вчителі, районна інтелігенція. Ми впевнені, що саме бібліотеки повинні стати тим ядром, стрижневим центром, навколо якого можливе об’єднання всіх для вирішення проблем у сфері читання. Результати обговорення проблеми дитячого читання, читацької компетентності дали можливість сформувати практичні рекомендації керівникам навчальних і бібліотечних закладів, вихователям, педагогам та бібліотекарям і створити районну програму щодо підтримки читання «Читай. Думай. Твори» на 2011-2015 роки. Широкого розголосу набула акція Володарської районної бібліотеки «Самая читающая школа» між загальноосвітніми школами селища Володарське. Акція тривала з 1 квітня по 1 вересня 2011 року, загальні підсумки якої були оголошені на святкування 180-річчя селища. Учасниками акції були учні, вчителі. Вони змагалися у номінаціях: «Кращий читач», «Лідер читання», «Кращий читаючий клас», «Краща читаюча школа». Завдяки спонсорській допомозі селищної ради (1 тис. грн.) переможці отримали дипломи та подарунки – бібліотечки яскраво ілюстрованих енциклопедичних видань.

   Ефективність роботи бібліотек, їхня роль у житті тієї чи іншої громади багато в чому залежить від авторитету бібліотекарів, їх уміння налагодити співпрацю у своєму регіоні. Творчий підхід бібліотекарів до роботи, інновації у діяльності, участь бібліотек у районних та обласних конкурсах і програмах, дає у результаті створення позитивного іміджу бібліотек та подяку бібліотечним працівникам. Про достойний рівень роботи бібліотек Володарської ЦБС свідчать також нагороди працівникам за вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи в районі: Почесна грамота від управління культури Донецької ОДА Повєткіній І.Ю. - директору Володарської ЦБС; Подяка від Донецької обласної Ради Єрмаковій Н.С. - провідному бібліотекарю ЦРБ; Почесна грамота від Донецької ОДА та звання «Гордість району - 2010» Зиряновій Л.П. - методисту ЦБС; звання «Гордість району» та «Кращий працівник року. Обличчя культури - 2006» Донецької облради, ОДА та обласного управління культури Адарюковій Т.М. - провідному бібліографу ЦБС; звання «Гордість району - 2005» Болгарчук Т.М. - бібліотекарю ЦРБ; звання «Гордість району – 2011» Сидоренко Т.А. – завідувачці Новокраснівської сільської бібліотеки тощо. В 2006 та 2008 році Володарська ЦБС була нагороджена Дипломом лауреата районного конкурсу «Кришталевий колос» у номінації «Кращий заклад культури», в 2008 році - Грамотою Державної бібліотеки України для юнацтва за активну участь у вихованні молодого покоління України.

   Бібліотека – одна з найважливіших ланок суспільства. Щоб відповідати цьому високому призначенню, треба завжди бути на рівні вимог часу. Тому життя з кожним днем вимагає нових ідей, технологічних знань, поглядів для реалізації основного завдання бібліотеки: збирання та зберігання джерел інформації, надання читачам швидкого, вільного доступу до знань та інформації в усіх формах. У фахівців Володарської ЦБС багато нових задумів та проектів. Головний девіз сьогодення: «Не зупинятися на досягнутому!».



Форма входу
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Block title
Block content
Друзі сайту